☰ MENU

Jak vyčistit a zrychlit počítač (Win XP)

9. srpna 2010Posláno od Ajťák

.. přejít na Komentáře (0)

Vyčištěním počítače je zde myšlena nejen softwarová čistka, ale i úklid registrů, promazání cookies, odstranění spyware a dalšího zbytečného a škodlivého kódu. Tento článek jde ruku v ruce se návodem Jak získat více místa na disku (Win XP), a proto jej doporučuju přečíst a uvedené rady aplikovat.

Vyčistit počítač a tím ho zrychlit lze několika způsoby:

  1. Odstranění spyware programem Spybot - Search & Destroy
  2. Odstranění některých programů spouštěných po spuštění Windows
  3. Čistění registrů

1. Odstranění spyware programem Spybot - Dearch & Destroy

Program Spybot - Search & Destroy (Spybot - S&D) je určen k nalezení a odhalení škodlivého kódu (spyware, adware, trojské koně, ..). Jeho instalace je popsána v článku Instalace programu Spybot - S&D a nyní se směle můžeme pustit do jeho použití.

Kontrolu zpustíte tlačítkem "Zkontrolovat".

Spybot S&D - Pracovní menu

Průběh kontroly se zobrazí ve stavovém řádku okna. Je zde vidět průběh kontroli, jak graficky, tak i číselně.

Spybot S&D - Pracovní menu

Po skončení kontroly se vypíší informace o hrozbě (kliknutím na křížek u červeného názvu lze rozbalit menu) a stisknutím tlačítka "Opravit vybrané problémy" se program Spybot S&D pokusí problémy opravit ihned.

Spybot S&D - Výsledky kontroly

Před provedením opravy budete ještě požádání, zda opravdu souhlasíte.

Spybot S&D - Výsledky kontroly

Potvrzením "Ano budou vybrané problémy odstraněny.

Někdy se ale může stát, že problémy nepůjdou odstranit ihned, bude potřeba počítač restartovat a kontrola se znova zpustí při startu Windows. O této události budete ale informování.

Zpět na > obsah2. Odstranění některých programů spouštěných po spuštění Windows

Některé programy se rády spouštějí automaticky při spuštění Windows (například: Skype, ICQ, NeroCheck a spousty dalších). Jejich automatické spouštění zpomaluje start počítače a práci s ním, protože běží na pozadí a alokují si část paměti. U části programů lze automatické spouštění zrušit v jejich nastavení nebo pomocí konfigurační utility MSConfig.

Utilitu spustíte v možnosti kliknutím na menu Start, na spouštěč s názvem Spustit...

Menu - Start - Spustit...

... a zapsáním názvu "msconfig".

Spustit napsáním msconfig

Tím se spustí "Nástroj pro konfiguraci systému", kde si přepnete na kartu "Po spuštění".

Nástroj pro konfiguraci systému - Po spuštění

Záznamy jsou většinou řazeny, jak byly do registrů ukládány. Proto spouštěné aplikace vámi instalovaný programů se budou nacházet spíše na konci seznamu. Jednoduchým odškrtáním se nebudou později pouštět. Ale pozor co vlastně rušítě, nejste-li 100% přesvědčeni o jakou aplikaci jde, pak ji nerušte! Když nevím, tak googlím ;)

Stisknutím tlačítka "OK" se změny potvrdí, ale budou provedeny až při dalším restartu počítače. Restart Vám nabídnut ihned a je jen na vás, jestli ho provedete.

Nástroj pro konfiguraci systému - Restart

Po spuštění počítače se zobrazí hlášení o změnách provedených v konfoguraci systému, aby se tato hláška příště nezobrazovala stačí zaškrtnout možnost "Tento dialog příště ..." a potvrdit tlačítkem "OK". Nástroj pro konfiguraci systému - Hláška

Zpět na > obsah

3. Čištění registrů

K pročištění systémových registrů, nepotřebných souborů a další směti je výhodné použití nějakého speciálního programu, například EasyCleaner (odkaz na instalaci a krátké seznámení).

EasyCleaner menu

Registry Windows lze považovat za databázi systémových proměnných, kam se ukládají informace, aby vše mohlo se sebou spolupracovat. Po čase bohužel zajde k jejich zanesení nefunkčními odkazy nebo přebytečnými záznamy. Čištění provedete klepnutím na "Registry", volby "Najít" a po nalezení "Smazat vše" a nakonec "Zavřít".

Zpět na > obsah

(konec článku)

Komentářů: 0

Přidat komentář
  • *
  • *
    Otázka