☰ MENU

Jak získat více místa na disku (Win XP)

7. srpna 2010Posláno od Ajťák

.. přejít na Komentáře (1)

Určeno pro operační systém Windows XP (pro jiné verze Microsoft Windows je postup velmi podobný).

Nedostatek místa na disku s operačním systémem (nejčastěji disk C:) způsobuje zpomalení systému a práce s ním. Pro instalaci Windows XP je doporučeno 1,5 GB volného místa na disku. Lze odhadnou, že XPéčka potřebují pro slušnou činnost tak 1 GB místa. To se odvíjí od výkonu počítače. Osobně mám raději alespoň 4 GB volného místa na disku C:, protože stránkovací soubor a režim hibernace (režim spánku) vytváří velké soubory!

Volné místo lze získat několika způsoby, pokusím se zde uvést ty nejčastější:

 1. Vysypání koše
 2. Odinstalace nepotřebných programů
 3. Vymazání dočasných souborů Internet Exploreru
 4. Defragmentace disku
 5. Zástupci, duplikáty, nepotřebné soubory ..

K provedení některých úloh existují i specializované programy, které úlohu čistění provedou rychle a bezpečně. Jedním z nich je program EasyCleaner, který je i v české lokalizaci.

Instalace pogramu EasyCleaner: Program je možné stáhnout na stránkách výrobce s informacemi o programu (EasyCleaner nebo na serveru Slunecnice). Instalace programu je snadná a nezabere vám více jak 2 minuty. Po spuštění instalačního souboru uvidíte uvítací modré okno, stiskněte "Next >", pak "Yes", opět "Next >", spustíte instalaci stisknutím "Install" a instalátor ukončíte tlačítkem "Finish". Po spuštění porogramu můžete být ještě požádání o volbu jazyka, čeština je samozřejmě v nabídce a pak už se před vámi jen ukáže velké množství tlačítek s možnými funkcemi.

EasyCleaner menu

1. Vysypání koše

Vysypání koše patří k jednomu z nejsnazších a nejrychlejších způsobů k dosažení více místa na disku. Ikonu koše Ikona koše u Windows XP naleznete nejčastěji na ploše, levý horní roh. Klepnutím pravým tlačítkem myši na ikonu se zobrazí nabídka a zde si už jen stačí vybrat položku "Vysypat koš".

Zpět na > obsah

2. Odinstalace nepotřebných programů

Odinstalací nepotřebných programů můžete získat další místo na disku. Ale pro tuto akci musíte znát, které programy a aplikace jste instalovali, aby jste omylem nesmazali nějakou záplatu pro bezpečný chod Windows. Odinstalaci programu lze provést několika způsoby.

 1. Ve složce (Start > Všechny programy > "aplikace"), kde je umístěna ikona ke spuštění programu, se může nacházet i ikona ke k odinstalování programu. Tato ikona je často pojmenovaná Uninstall nebo Odinstalování. S touto možností se lze však setkat už jen ojediněle.

 2. Windows naštěstí obsahují ucelený přehled nainstalovaných programů, aplikací a aktualizací. Aplikace se jmenuje Přidat nebo odebrat programy a naleznete ji v ovládacích panelech. Podle vašeho nastavení nabídky Start máte složku Ovládací panely buď přímo po rozbalení nabídky Start nebo ve složce Nastavení. Viz obrázek dole.

  Přidat nebo odebrat programy Windows XP

  Kliknutím na požadovaný program se zobrazí informace o velikosti (tolik teoreticky místa získáte jeho odinstalováním), o četnosti využívání a hlavně tlačítka Změnit a Odebrat. Kliknutím na tlačítko "Odebrat" se spustí odinstalace programu. Může proběhnout ihned po kliknutí, můžete být dotázání nebo se spustí vlastní odinstalátor aplikace.

 3. Další možností je provádět odinstalace pomocí prográmku EasyCleaner a v menu si zvolit Přidat/Odebrat. Tím se spustí přehled nainstalovaných programů a samozřejmě jejich odinstalace. Tu provedete zvolením vybraného programu a stisknutím tlačítka Odinstalovat.

  EasyCleaner - Přidat odebrat programy

  Volbou tlačítka Smazat pouze smažete záznamy o instalaci v registrech, ale samotné odinstalování tím neprovedete! Neplést!

Zpět na > obsah3. Vymazání dočasných souborů Internet Exploreru

Během surfování na internetu a prohlížení stránek si prohlížeče ukládají stránky, obrázky a jiná data, se kterými pracují, pro pozdější opětovné použití. Je tak možné nasbírat až i GB dat, které jsou zbytečně ukládány na disk. V aplikaci EasyCleaner je možné tyto dočasné soubory nevratně vymazat. Vymažete je stisknutím tlačítka Vymazat IE. Tato varianta se týká především uživatelů prohlížeče Internet Explorer.

Zpět na > obsah

4. Defragmentace disku

Defragmentace disku je důležitá nejen pro získání více místa na disku, ale také zrychlení práce počítače. Čím je defragmentace prospěšná? Jednoduše řečeno defragmentace slouží k úklidu a uspořádání dat na disku. Protože se sem něco nahraje, zde se něco smaže a takhle pořád dokola, data se postupně nespojitě ukládají na disk a jsou pak roztroušeny po celém disku. Když potom nějaká aplikace přistupuje k datům, musí hlavička na disku přeskakovat z místa na místo.

Defragmentace disku má za následek i získání více místa. Principiálně by to šlo popsat, jako když slijete dohromady dvě nádoby v jednu. A takových slití provedete několik. :) Aby se mohla defragmentace úspěšně spustit, je zapotřebí minimálně 15 % místa na disku, který má být defragmentován. Jestliže tolik místa nemáte, budete muset provést některou z výše uvedených akcí k jeho získání.

Defragmentaci disku nejsnadněji spustíte kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu disku určeného k defragmentaci a výběrem položky Vlastnosti na konci nabídky. V nově otevřeném okně přepnete na záložku Nástroje a zde již vidíte rámeček s nápisem Kontrola chyb a Defragmentace. Karta Nástroje je znázorněna na obrázku níže.

Vlastnosti disku, karta Nástroje s možnostmi Kontroly chyb a Defragmentace

Na záložce Nástroje stačí zvolit akci Defragmentace a vám se zobrazí následující Okno.

Někdy se stane, že defragmentace disku vyžaduje před svým spuštěním Kontrolu chyb. Tu naleznete ve na stejné záložce Nástroje. Po stisknutí tlačítka Kontrola chyb se vám zobrazí okno jako je níže. Ale může se stát, že vám systém kontrolu disku pustí až při dalším spuštění počítače. V takovém případě Vám nezbývá než nic jiného, než si tuto stránku vložit do oblíbených a počítač restartovat. Po restartu a úspěšné kontrole disku tuto stránku naleznete v oblíbených a pokračujete v návodu dál.

Okno se stavem fragmentace disku.

Nejdříve stiskněte tlačítko Analyzovat, které vám ukáže stav defragmentace disku (na obrázku výše je barevnými proužky zobrazen stav fragmentace analyzovaného disku) a nabídne jak postupovat dále. Jestliže vám doporučí disk defragmentovat, pak stisknětě tlačítko Defragmentovat a nechte úlohu probíhat. Průběh defragmentace je hlavně závislý na výkonu vašeho počítače, rychlosti disku, jeho velikosti a především na stavu fragmentace souborů. Operace může trvat několik desítek minut, ale i zabrat několik hodin. Pak doporučuji defreagmentaci spustit na noc, až nikdo nebude s počítačem pracovat.

Kontrola disku před defragmentací

Po skončení defragmentace se zobrazí okno se statistickým přehledem a průběhem akce.

Zobrazení výsledku defragmentace

Po jeho uzavření okna stisknutím tlačítka Zavřít se zobrazí původní okno se stavem fragmentace disku před a po defragmentaci.

Stav disku před a po defragmentaci

Defragmentaci doporučuji provádět i pro disky, kde je stále operováno s daty a může nastat fragmentace jako na systémovém disku.

Zpět na > obsah

5. Zástupci, duplikáty, nepotřebné soubory ..

Program EasyCleaner nabízí i další možnosti správy obsahu disku i registrů. Mezi dalšími užitečnými funkcemi programu bych chtěl zmínit čištění registrů (pod tlačítkem Registry), smazání nepotřebných souborů (Nepotřebné), odstraněním duplicitních souborů Duplikáty a mnoho dalších. Setrváním kurzoru myši na tlačítky programu je možné v pravé polovině okna vidět funkce, které činnost zastává.

Zpět na > obsah

Doporučoval bych pokračovat článkem Jak vyčistit a zrychlit počítač (Win XP)

(konec článku)

Komentářů: 1

4. dubna 2021 v 6:26
Michal Votrubec TEST napsal ...
Tak to je hodně starý.. :)
Přidat komentář
 • *
 • *
  Otázka