☰ MENU

Vždy dostupná hesla, nastavení a důležité údaje, prostě data v Cloudu.

12. listopadu 2015Posláno od Ajťák

.. přejít na Komentáře (0)

Chtěl bych se s Vámi podělit o moje řešení ukládání hesel, nastavení a dalších důležitých údajů tak, aby byly vždy (samozřejmě vždy elektronicky) dostupné. Celé řešení je založeno na internetu a programu KeePass Password Safe, který umožnuje šifrovaně (tedy bezpečně) ukládat jména, hesla a poznámky. Tento program je volně šiřitelný, a tím pádem ideální.

Obsah:

  1. Potřebujeme hosting pro uložení našeho databázového souboru.
  2. Zkopírování souboru s databází KDBX
  3. Připojení k databázovému souboru
  4. Jednoduché poznámky na Zapiš-to.cz

Většina návodů, které jsou dostupné na internetu, popisují použití KeePass programu se souborem, který je uložený v počítači. A to je pro mě trochu málo, protože každou chvíli sedím u jiného počítače a né vždy mám telefon nebo tablet (ano, sem lze KeePass také nainstalovat) u sebe. Smyslem tohoto článku nemá být seznámení s obsluhou programu KeePass Password Safe, ale naopak jeho širší využití které nabízí, a tím je přístup k datovému souboru *.kdbx prostřednictvím FTP.

Jinými slovy, k databázi hesel lze pak přistupovat z jakéhokoliv zařízení připojeného k internetu, kde lze aplikaci KeePass nainstalovat. Aby byl databázový soubor opravdu dostupný pro všechna zařízení, je třeba jej umísit někam na internet, kam budu mít přístup jen já. Přístup do databázového souboru aplikací KeePass je chráněn vlastním silným heslem.

1. Potřebujeme hosting pro uložení našeho databázového souboru.

Jako hosting můžeme zvolit některý z free nabízených hostingových programů nebo si vlastnit vlastní doménu a mít tam nějaký prostor. Vlastní hosting také doporučuji, protože pak máte jistotu, že soubor nebude smazán, data jsou zálohovaná a zároveň je garantovaná jistá dostupnost.

Pro ukázku jsem si vytvořil v rootu hostingu www.domaciajtak.cz složku keepass, takže celá cesta je www.domaciajtak.cz/keepass, kde si uložím svůj databázový soubor pro KeePass. Máme-li připravený hosting, ještě budeme potřebovat login a heslo pro FTP přístup do umístění souboru, aby apliakce KeePass, která se bude k tomuto souboru připojovat měla možnost ze souboru číst a zapisovat.

  1. Buď mohu použit univerzální FTP jmého a heslo, které mám ke svému hostingu, nebo
  2. Některé hostingy dovolují vytvořit další FTP účet nebo FTP účet vytvořit pouze pro konkrétní složku vašeho hostingu.

Šel jsem 2. variantou a vytvořil jsem si extra FTP účet, který budu používat jen pro přístup k souboru s databází.

Pro přístup do databázového souboru KDBX vytvoříme extra FTP účet:

Vytvožení FTP účtu

  • Uživatel: domaciajtak_cz_keepass
  • Heslo: keepass
  • Složka: /www/domaciajtak.cz/domaciajtak.cz/keepass

zpět na > obsah

2. Zkopírování souboru s databází KDBX

Výše jsme si vytvořili FTP přístup do složky, kde budeme mít náš soubor uložen, ale nyní je ještě zapotřebí soubor s databází do této složky zkopírvat. Já osobně jsem použil Total Commander, kde bylo nastavení následující:

 Nastavení Total Commander

Po přihlášení na nový FTP účet zkopírujeme databázový soubor. Můj soubor se jmenuje keeDA.kdbx.

zpět na > obsah

3. Připojení k databázovému souboru

Pro připojení aplikace KeePass k souboru na internetu je třeba v menu zvolit Open > Open URL... nebo trojhmatem Ctrl - Shift - O, jak radí nápověda.

Volba URL v menu KeePass

 Následně se nám otevře okno, kde je třeba vyplnit adresu k souboru a FTP údaje, které jsme zadali dříve.

Připojení KeePass k KDBX přes URL

Při připojování k databázovému souboru máme ještě možnosti, jak si zajistit, aby si aplikace KeePass pamatovala vložené údaje:

  • Do not remember = Nepamatovat si uživatelské jméno ani heslo.
  • Remember user name only = Pamatovat si pouze uživatelské jméno.
  • Remember user name and password = Zapamatovat si uživatelské jméno a heslo.

 Jsou-li všechny údaje zadány správně, dojde k připojení k databázovému souboru, který je umístěny online. :) Po jakékoliv editaci doporučuji otevřený databázový soubor uložit, aby se data správně zapsala a vy jste tak o nic nepřišli.

zpět na > obsah

4. Jednoduché poznámky na Zapiš-to.cz

V případě, že jen potřebujete online ukládat rychlé poznámky, pak můžete využít služeb www.zapis-to.cz, kde máte možnost vytvářet barevné lístečky s poznámkami a úkoly, které je třeba vyřídit. Já osobně zde mám přes 500 poznámek, protože se zde zapisuji i věci, ke kterým se chci za pár let vrátit.

V poznámkách lze také hledat nebo si nastavit datum, kdy má být vyřízena. V takovém případě se pak ve stanovený čas zobrazí na extra lístečku a zobrazuje se tak dlouho, dokud ji neoznačíte jako vyřízenou. :)

zpět na > obsah

(konec článku)

Komentářů: 0

Přidat komentář
  • *
  • *
    Otázka